LG UHD UQ75 Series 70” (70UQ7590PUB, 2022)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
UHD Display
  • UHD Display
UPC 195174032336
Size 70 inch
Brand LG
Color Grey
Voltage 120 Volts
Wattage 97.6 watts
Model Name UQA
Model Year 2022
Resolution 4K
Tuner Type ATSC, Clear QAM
Audio Input HDMI, USB, Bluetooth
Item Weight 63.5 Pounds
Screen Size 70 Inches
Aspect Ratio 16:9
Line Voltage 100-240 VAC 50-60 Hz
Manufacturer LG
Model Number 70UQ7590PUB
Model Series UQ
Refresh Rate 60 Hz
BuiltIn Media Power Cable, Remote Control, Remote Control Battery (AAA), Stand, User Manual
Mounting Type Wall Mount
Screen Finish Glossy
Signal Format ATSC, Clear QAM
Viewing Angle 178 Degrees
Warranty Type Manufacturer
Contrast Ratio High
Control Method Remote, Voice
Video Encoding VP9, HEVC Main 10
Controller Type Remote Control
Mfr Part Number 70UQ7590PUB
Total Usb Ports 1
Antenna Location Home Viewing
Operating System WebOS
Audio Output Mode AI Sound
Power Consumption 97.6 Watts
Compatible Devices Smartphone
Display Size Class 70 Inches
Display Technology 4K UHD
Hardware Interface Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, Radio Frequency, USB 2.0
Total USB 20 Ports 1
Total USB 30 Ports 1
Speaker Description 2.0 channel speakers with AI Sound and virtual surround sound support, offering 20 W of maximum output power
VESA Mount Standard 400 x 400 mm
Wireless Technology Bluetooth, Wi-Fi
HDR Format Supported HDR10, HLG
Warranty Description 1 Year Parts & Labor
Internet Applications Apple TV, Disney+, HBO Max, Netflix, Prime Video
Standby Power Shutoff Low power consumption, indicating some level of efficiency
Connectivity Technology Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi
Number of Audio Channels 2.0
Annual Energy Consumption 181 Kilowatt Hours
Content Sharing Direction Mobile to TV
Item Dimensions D x W x H 2.4"D x 61.5"W x 35.7"H
Item Weight Without Stand 62.6 Pounds
Number of Component Inputs 2
Total Number of HDMI Ports 2
Number of Component Outputs 2
Parental Control Technology Parental Controls in webOS
Display Backlight Technology LED
Remote Required Battery Size AAA
Speaker Maximum Output Power 20 Watts
Display Refresh Rate in Hertz 60
Motion Enhancement Technology TruMotion 120Hz